Deklaracja dostępności cyfrowej
Szkoła Podstawowa nr 68 w Szczecinie im. 12 Pułku Ułanów Podolskich zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Strona internetowa szkoły.
Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do władz szkoły
Deklaracja dostępności architektonicznej
1.1. Położenie obiektu.
Budynek szkoły jest zlokalizowany na osiedlu Arkońskim. Budynek jest zlokalizowany na terenie przyległym do ul. Zakole i ul. Wszystkich Świętych (jezdnie i chodniki dla pieszych). Poprzez ciągi piesze-chodniki jest dostęp od przystanków miejskiej komunikacji zbiorowej (autobus).
Na ulicach przyległych do terenu szkoły znajdują się miejsca postojowe na samochody osobowe, a na terenie szkoły także dla personelu placówki.
1.2. Przeznaczenie obiektu.
Obiekt stanowi publiczną szkołę podstawową. Umiejscowione są także w nim grupy dziecięce oddziału przedszkolnego.
1.3. Ukształtowanie terenu wokół budynku.
Główne wejście do budynku (wejście A1), oraz wejście B znajdują się od strony frontowej budynku. Front budynku jest zwrócony w stronę ulicy Zakole (podstawowego odcinka tej ulicy). Pomiędzy ulicą Zakole a frontem budynku znajduje się wyłożony płytami chodnikowymi Dziedziniec Zewnętrzny, a w dalszej części parking dla pracowników placówki.
Do pokonania różnicy wysokości między chodnikiem w ul. Zakole a Dziedzińcem Zewnętrznym służą schody zewnętrzne T1 (3 stopnie -bieg przełamany pod kątem prostym) i schody zewnętrzne T2 (5 stopni).
Wejście A1 jest dostępne bezpośrednio z poziomu Dziedzińca Zewnętrznego, natomiast wejście B poprzedzone jest 6 stopniami schodów zewnętrznych. W obrębie Dziedzińca Zewnętrznego znajduje się także bieg schodów zewnętrznych do pomieszczenia Węzła Cieplnego i schody zewnętrzne T3 (4 stopnie), prowadzące na parking dla pracowników placówki.
Przez teren parkingu pracowników jest przejazd w kierunku elewacji północnej budynku, gdzie jest dostęp do wejść A3 i A4 (związanych z zapleczem), oraz wejścia D1 (związanego z częścią sportową).
Od strony wewnętrznej budynku znajduje się Dziedziniec Wewnętrzny z nawierzchnią z kostki betonowej, a dalej Boisko i Plac Zabaw (dla dzieci z oddziału przedszkolnego). Nieco dalej z boku działki znajdują się także: Kort, Boisko do Koszykówki i dwie bieżnie. Wszystkie te elementy zagospodarowania są usytuowane w poziomie Dziedzińca Wewnętrznego z wyjątkiem dwóch bieżni, do których dostęp prowadzi poprzez schody zewnętrzne T4 (7 stopni).
Z Dziedzińca Wewnętrznego dostępne są wejścia A2 i C do budynku. Wejście A2 jest poprzedzone schodami zewnętrznymi (4 stopnie -bieg przełamany pod kątem prostym).
Teren pomiędzy powierzchniami utwardzonymi pokryty jest zielenią niską (trawnik) z pojedynczymi drzewami i krzewami. Niektóre powierzchnie są rozdzielone kamiennymi murkami. Kamienne murki znajdują się także w niektórych miejscach z różnicą wysokości.
Teren jest częściowo ogrodzony. Od strony Boiska i od strony Kortu znajdują się bramy i furtka. Jedna brama jest usytuowana także od strony ul. Wszystkich Świętych. Furtka jest także w ogrodzeniu rozdzielającym Dziedziniec Zewnętrzny i parking dla pracowników (na górze schodów T3).
1.4. Układ funkcjonalny budynku.
Budynek szkoły jest budynkiem 3-kondygnacyjnym (parter, 1. i 2. piętro) z częściowym podpiwniczeniem. Ponad ostatnią kondygnacją znajduje się dach budynku.
Budynek jest rozczłonkowany i składa się z następujących części:
– Skrzydło „A” – 2-kondygnacyjne (częściowe podpiwniczenie, parter i 1.piętro),
– Skrzydło „B” -3-kondygnacyjne (podpiwniczenie, parter, 1. i 2.piętro),
– Skrzydło „C” -3-kondygnacyjne (parter, 1. i 2. piętro),
– Skrzydło „D” -1-kondygnacyjne (parter + antresola na niewielkim fragmencie).
Na poziomie parteru zlokalizowanych jest 6 wejść ogólnodostępnych do budynku:
– wejście główne (wejście A1) -w skrzydle „A” (na poziom piwnic i parteru) -od strony Dziedzińca Zewnętrznego,
– wejście A2 -w skrzydle „A” od strony Dziedzińca Wewnętrznego,
– wejście B -w skrzydle „B” (na poziom piwnicy) -od strony Dziedzińca Zewnętrznego,
– wejście C -w skrzydle „C” (na poziom parteru) -od strony Dziedzińca Wewnętrznego,
– wejście D1 -w skrzydle „D” (na poziom parteru) -od strony bocznego dojazdu,
– wejście D2 -w skrzydle „D” (na poziom parteru) -od strony Dziedzińca Wewnętrznego,
i dwa wejścia dostępne dla personelu placówki:
– wejście A3 -w skrzydle „A” (wejście zapleczowe z poziomu parteru na poziom 1.piętra) -od strony bocznego dojazdu,
– wejście A4 (wejście gospodarcze związane z pomieszczeniami kuchni) od strony bocznego dojazdu.
1.4.1. Układ komunikacji budynku.
a) komunikacja poziomu PARTERU.
Jest to podstawowa (główna) kondygnacja obiektu. Na tym poziomie zlokalizowane są wszystkie wejścia do budynku, poza wejściem B.
Kondygnacja parteru usytuowana jest na różnych poziomach. Wejście A1 (wejście główne) usytuowane jest na poziomie terenu Dziedzińca Zewnętrznego, skąd prowadzą schody w górę dla pokonania różnicy wysokości na Hall w skrzydle „A”, a także schody na poziom piwnicy (oznaczono na rysunkach: „KS A1„).
Skrzydło „A” to główne, podstawowe skrzydło budynku. Z Hallu „A” dostępne jest przejście do skrzydła „B” i skrzydła „D”. Dla pokonania różnicy wysokości w Hallu „A” zlokalizowane są schody, które dzielą tą przestrzeń na dwa poziomy:
– Hall -poziom wyższy (poziom skrzydła „A” i skrzydła „B”) -stąd jest przejście do Hallu skrzydła „B”;
– Hall -poziom niższy (poziom skrzydła „D”) -stąd jest dostępne skrzydło „D”.
Na niższym poziomie Hallu „A” usytuowane jest wejście A2 (prowadzące na Dziedziniec Wewnętrzny). Tutaj także umieszczono podest-scenę, służący do organizowania różnych szkolnych wydarzeń, apeli, przedstawień. Schody pomiędzy dwoma poziomami Hallu „A” stanowią dwa osobne biegi, każdy z nich dodatkowo podzielony w szerokości poręczą. Pomiędzy nimi znajdują się amfiteatralnie uformowane siedziska dla uczniów. W obrębie Hallu „A” umieszczono ścianki składane, umożliwiające oddzielenie przestrzeni -jedna ze ścianek umożliwia oddzielenie od Hallu „B”. Z wyższego poziomu Hallu „A” są dostępne schody (oznaczono na rysunkach: „KS A2„) prowadzące na poziom 1.piętra.
Skrzydło „D” to sportowa część obiektu. Komunikację skrzydła „D” stanowi korytarz, który jest połączony z niższym poziomem Hallu „A” poprzez wydzielony fragment Sali Gimnastycznej. Z korytarza części sportowej dostępne jest wejście D1. Z Sali Gimnastycznej można wyjść na Dziedziniec Wewnętrzny poprzez Magazyn sprzętu sportowego i znajdujące się w nim wejście D2.
W tym skrzydle komunikację stanowi także Korytarz przy Gabinecie Pielęgniarki i Sali Zajęć, również dostępny Z niższego poziomu Hallu „A”
Komunikację skrzydła „B” stanowi Hall „B” usytuowany na tym samym poziomie co wyższy poziom Hallu „A” i jest z nim bezpośrednio połączony. Z Hallu „B” dostępne są dwie klatki schodowe: KS B i KS C, łączące z pozostałymi poziomami budynku. Dodatkowo klatka schodowa KS C służy dla pokonania różnicy poziomów pomiędzy skrzydłem „B” i skrzydłem „C”. Hall parteru skrzydła „C” usytuowany jest pół piętra niżej niż Hall parteru „B”.
Hall parteru „C” stanowi komunikację w skrzydle „C”. Dostępne jest z niego wejście C (na Dziedziniec Wewnętrzny).
b) komunikacja pionowa.
Wszystkie elementy komunikacji pionowej są dostępne z poziomu parteru:
– KS A1 -schody usytuowane w obrębie skrzydła „A”, przy wejściu A1 (wejściu głównym) -jeden bieg prowadzi na poziom piwnicy, a drugi na wyższy poziom Hallu „A”;
– KS A2 -schody usytuowane w obrębie skrzydła „A” -dwa biegi schodów prowadzące z poziomu parteru na poziom 1.piętra;
– KS B -klatka schodowa usytuowana w obrębie skrzydła „B” -łączy poziom parteru z poziomami: piwnicy, 1.piętra i 2.piętra);
– KS C -klatka schodowa usytuowana na „styku” skrzydła „B” i skrzydła „C” -łączy poziomy parteru obydwu skrzydeł z poziomami: piwnicy, 1.piętra i 2.piętra skrzydła „B”, oraz z poziomami: 1.piętra i 2.piętra skrzydła „C” i z tej klatki schodowej dostępny jest wyłaz na dach budynku;
– KS A3 – klatka schodowa usytuowana w obrębie skrzydła „A” -łącząca poziom parteru z poziomem piwnicy (w obrębie części kuchennej obiektu), oraz wejście A3 z poziomem 1.piętra /biegi schodów w części kuchennej są oddzielone biegów pomiędzy wejściem A3 a 1.piętrem i nie ma pomiędzy nimi przejścia/;
– schody w obrębie Sali Gimnastycznej, prowadzące na antresolę Sali Gimnastycznej -usytuowane w skrzydle „D”.
c) komunikacja poziomu PIWNICY.
Kondygnacja piwnicy usytuowana jest na jednym poziomie. Podpiwniczone są tylko dwa skrzydła budynku: „A” i B”. Komunikację piwnicy stanowi Hall piwnicy „B” połączony z Hallem przy schodach KS A1 w skrzydle „A”. Z Hallu przy KS A1 jest dostępny Korytarz piwnicy skrzydła „A”. Z Hallu piwnicy „B” dostępne są dwie klatki schodowe: KS C i KS B, a z Hallu przy KS A1: schody KS A1 prowadzące m.in. do wejścia A1 (wejścia głównego).
Hall piwnicy skrzydła „B” jest dostępny także poprzez wejście B, które jest dostępne z poziomu terenu Dziedzińca Zewnętrznego poprzez bieg schodów zewnętrznych.
W obrębie piwnicy znajduje się też część kuchenna, która nie ma połączenia z pozostałą częścią piwnicy. Korytarz części kuchennej na poziomie piwnicy jest dostępny ze schodów KS A3, prowadzących na poziom parteru.
d) komunikacja poziomu 1.PIĘTRA.
Kondygnacja 1.piętra usytuowana jest na różnych poziomach:
– jeden poziom stanowią skrzydło „A” i skrzydło „B”;
– poziom pół kondygnacji niższy stanowi poziom skrzydła „C”.
Komunikację skrzydła „A” stanowi Hall „A” bezpośrednio połączony z Hallem przy Bibliotece (skrzydło „A”) i Hallem „B” stanowiącym komunikację skrzydła „B”. Z Hallu przy Bibliotece jest przejście poprzez Szatnię Świetlicy i Świetlicę do klatki schodowej KS A3, prowadzącej na poziom parteru do wejścia A3.
Z Hallu „A” są dostępne schody KS A2 prowadzące na poziom parteru. Z Hallu „B” dostępne są dwie klatki schodowe: KS B i KS C, łączące z pozostałymi poziomami budynku. Dodatkowo klatka schodowa KS C służy dla pokonania różnicy poziomów pomiędzy skrzydłem „B” i skrzydłem „C”.
Komunikację skrzydła „C” stanowi Hall „C”.
e) komunikacja poziomu 2.PIĘTRA.
Kondygnacja 2.piętra usytuowana jest na różnych poziomach:
– jeden poziom stanowią skrzydło „B”;
– poziom pół kondygnacji niższy stanowi poziom skrzydła „C”.
Komunikację skrzydła „B” stanowi Hall „B”. Z Hallu „B” dostępne są dwie klatki schodowe: KS B i KS C, łączące z pozostałymi poziomami budynku. Dodatkowo klatka schodowa KS C służy dla pokonania różnicy poziomów pomiędzy skrzydłem „B” i skrzydłem „C”.
Komunikację skrzydła „C” stanowi Hall „C”.
1.4.2. Układ funkcjonalny na poziomie PARTERU.
a) skrzydło „A” (główne).
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „A”. Z niego dostępne są:
– schody KS A1 prowadzące do wejścia A1 (wejścia głównego) i do piwnicy,
– schody KS A2 prowadzące na poziom 1.piętra,
– wejście A2,
– portiernia,
– sklepik szkolny,
– jadalnia i dalsze przejście z jadalni do zmywalni i pomieszczeń zaplecza kuchennego,
– Hall „B” (znajdujący się w skrzydle „B”),
– Sala Gimnastyczna i dalsze z niej przejście do korytarza części sportowej (znajdujące się w skrzydle „D”),
– poczekalnia, z której dostępne są: sala zajęć i gabinet Pielęgniarki (znajdujące się w skrzydle „D”).
Układ komunikacyjny zaplecza kuchennego stanowią: Korytarz Kuchni I z przedsionkiem i wejściem A4, oraz Korytarz Kuchni II. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS A3 (w części prowadzącej na poziom piwnicy),
– Kuchnia wraz z dostępnym z niej pomieszczeniem spiżarni,
– szatnie i sanitariat personelu,
– magazyn produktów suchych, chłodnia i pomieszczenie gospodarcze
– zmywalnia i dalsze przejście ze zmywalni do jadalni i podstawowego układu komunikacyjnego,
– pomieszczenie Intendenta.
Ponadto ze spocznika przy wejściu A4 jest wejście do pomieszczenia na odpadki (wejście z zewnątrz).
Na poziomie parteru jest też zlokalizowane wejście A3 do klatki schodowej KS A3 (w części prowadzącej na poziom 1.piętra)
b) skrzydło „B”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „B”. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS B prowadząca na inne poziomy budynku,
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „C”,
– 4 sale lekcyjne,
– świetlica,
– gabinet Pedagoga Szkolnego,
– WC personelu,
– pomieszczenie gospodarcze,
– WC chłopców,
– WC dziewcząt,
– Hall „A” (znajdujący się w skrzydle „A”).
c) skrzydło „C”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „C” pełniący też funkcję szatni dla oddziału przedszkolnego. Z niego dostępne są:
– wejście C wraz z przedsionkiem,
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „B”,
– sale poszczególnych grup przedszkolnych i sala zabaw,
– pokój nauczycielski (dla oddziału przedszkolnego),
– gabinet Zastępcy Dyrektora,
– WC chłopców (z oddziału przedszkolnego),
– WC dziewczynek (z oddziału przedszkolnego).
d) skrzydło „D”.
Jest to sportowa część budynku. Podstawowy układ komunikacyjny stanowi korytarz części sportowej. Z niego dostępne są:
– wejście D1 wraz z przedsionkiem,
– Sala Gimnastyczna i prowadzące z niej przejścia do innych pomieszczeń i części budynku,
– pokój nauczyciela WF,
– 2 szatnie chłopców wraz z przedsionkiem, WC i pomieszczeniami natrysków,
– 2 szatnie WC dziewcząt wraz z przedsionkiem, WC i pomieszczeniami natrysków,
– Sala Gimnastyczna Mała.
Sala Gimnastyczna jest dostępna z korytarza części sportowej bezpośrednio. Część sali jest wydzielona kratą i stanowi przejście komunikacyjne do Hallu „A” (znajdującego się w skrzydle „A”). To przejście jest także dostępne z korytarza części sportowej.
Z wydzielonego z Sali Gimnastycznej przejścia, dostępne są ponadto:
– wejście schodami na antresolę Sali Gimnastycznej,
– wejście do Sali Gimnastycznej przez podschodzie.
Z Sali Gimnastycznej dostępny jest ponadto Magazyn sprzętu sportowego, poprzez który dostępne jest wejście D2 (prowadzące z dziedzińca i boiska szkolnego).
W skrzydle „D” znajduje się również korytarz dostępny bezpośrednio z Hallu „A” (ze skrzydła „A”). Z tego korytarza dostępne są:
– Sala Zajęć,
– Gabinet Pielęgniarki.
1.4.3. Układ funkcjonalny na poziomie PIWNICY.
a) skrzydło „A” (główne).
Podstawowy układ komunikacyjny na tym poziomie stanowi Hall przy schodach KS A1, oraz dostępny z niego Korytarz. Z Hallu dostępne są:
– schody KS A1 prowadzące do wejścia A1 (wejścia głównego) i na poziom parteru,
– Hall „B” (znajdujący się w skrzydle „B”).
Z Korytarza dostępne są:
– magazyny, archiwum i pomieszczenia gospodarcze,
– szatnia,
– pomieszczenia Konserwatora (warsztat i magazyn),
– sala nauki tańca,
– pomieszczenie techniczne: wentylatornia.
Część skrzydła „A” na tym poziomie to pomieszczenia związane z częścią kuchenną. Komunikacją jest tutaj drugi Korytarz, dostępny z klatki schodowej A3 (a w zasadzie jej części prowadzącej z poziomu parteru -pomieszczeń kuchni). Z tego korytarza jest wejście do następujących pomieszczeń:
– 6 magazynów kuchni,
– magazynu dekoracji,
– pralni.
b) skrzydło „B”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „B”. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS B prowadząca na inne poziomy budynku,
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „C”,
– wejście B,
– 9 pomieszczeń szatni,
– sala nauki religii,
– 2 pomieszczenia techniczne (pomieszczenie przyłączy i węzeł cieplny),
– Hall przy schodach KS A1 (znajdujący się w skrzydle „A”).
Pomieszczenie węzła cieplnego posiada ponadto niezależne wejście zewnątrz wraz z biegiem schodów zewnętrznych.
1.4.4. Układ funkcjonalny na poziomie 1.PIĘTRA.
a) skrzydło „A” (główne).
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „A” i połączony z nim Hall przy Bibliotece. Z Hallu „A” dostępne są:
– schody KS A2 prowadzące do poziom parteru,
– 2 sale lekcyjne,
– pokój nauczycielski (dla szkoły podstawowej),
– gabinet Zastępcy Dyrektora,
– Sekretariat,
– gabinet Dyrektora,
– Hall „B” (znajdujący się w skrzydle „B”).
Z Hallu przy Bibliotece dostępne są:
– gabinet biurowy (księgowość),
– czytelnia,
– pomieszczenie zbiorów bibliotecznych,
– Czytelnia,
– Biblioteka,
– szatnia świetlicy i dalsze przejście z niej do Świetlicy i schodów KS A3.
Układ komunikacyjny od strony zaplecza stanowi: Klatka schodowa A3 (w części pomiędzy wejściem A3 na parterze i 1.piętrem). Z niej dostępna jest:
– składająca się z 3 pomieszczeń Świetlica,
– gabinet dostępny ze Świetlicy,
– WC dostępne ze Świetlicy,
– dostępna ze Świetlicy: Szatnia świetlicy z dalszym przejściem do Hallu przy Bibliotece.
b) skrzydło „B”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „B”. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS B prowadząca na inne poziomy budynku,
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „C”,
– 3 sale lekcyjne,
– świetlica,
– sala jednej z grup przedszkolnych,
– WC personelu,
– pomieszczenie gospodarcze,
– WC chłopców,
– WC dziewcząt,
– Hall „A” (znajdujący się w skrzydle „A”).
c) skrzydło „C”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „C”. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „B”,
– 4 sale lekcyjne,
– gabinet Logopedy,
– WC chłopców,
– WC dziewczynek.
1.4.5. Układ funkcjonalny na poziomie 2.PIĘTRA.
a) skrzydło „B”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „B”. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS B prowadząca na inne poziomy budynku,
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „C”,
– 5 sal lekcyjnych,
– WC personelu,
– pomieszczenie gospodarcze,
– WC chłopców,
– WC dziewcząt.
b) skrzydło „C”.
Podstawowy układ komunikacyjny stanowi Hall „C”. Z niego dostępne są:
– klatka schodowa KS C prowadząca na inne poziomy budynku i do skrzydła „B”,
– 4 sale lekcyjne,
– gabinet Pedagoga,
– WC chłopców,
– WC dziewczynek.